Přeskočit na hlavní obsah

PHP 5.2

Tak nám vyšla nová verze PHP 5.2, která by měla vylepšit rychlost přímo v ZEND Engine.

Koukal jsem se na změny a je pravda, že pár věcí se zde pohlo k lepšímu. Otázkou však zůstává, zda se z toho paskvilu a neuspořádaného vývoje, v kterém se PHP ocitá dokáže ještě vymanit.

Microsoft sám začal mít o PHP zájem alespoň v podpoře .NET, ale jeden nikdy neví, kam to může zajít (InnoDB v MySQL vs. Oracle).
Jsou zde opravené některé věci, jako např. v abstraktní třídě nemůže existovat statická metoda, magická metoda __toString() nemůže vyhazovat výjimku apod.

Ale co mě stále štve na PHP je ta ignorace type hinting, s tím související přetěžování metod či konstruktorů, dále vyhazování výjimek z php funkcí namísto stupidního Boolean, nemožnost smysluplně vytvořit Singleton, apod.

Pokud se podívám na způsob práce s databází, je často zdůrazněna dobrá podpora MySQL, ale k čemu mi je taková vynikající podpora, když zde nemám pořádný nástroj na ORM, DAO, apod. (např. Hibernate v Jave). Je zde sice jakýsi Propel, ale... Jako standard to bráno není a asi ani nikdy nebude. (Ono MySQL by samo potřebovalo opravit pár věcí, kterými se honosí verze 5. Alespoň integrace nějakého smysluplného jazyka pro psaní stored procedure. V tomto nynějším stavu je to na cvokárnu.)
Jsem zvědavý jaké změny nám přinese PHP 6.0. Těším se zejména na věci jako definování návratových hodnot v metodách, přímou integraci s MySQL a s tím spojený jistý nárůst rychlosti.

Ale na druhou stranu zůstávám skeptický v tom, jestli se PHPko někdy pročistí a vzniknou frameworky, které budou standardem pro práci s danou vrstvou. Pokud ovšem PHP bude i nadále ignorovat type hinting, čistý oop model, zastaralé metody, způsob definování názvů metod, balíčkovací systém pro třídy, apod. tak nikdy nevzniknou frameworky, nikdy se nic nestane standardem a nikdy nebude ničím jiným než jazykem pro lamy :(

Komentáře

 1. > vyhazování výjimek z php funkcí namísto stupidního Boolean
  Návratová hodnota PHP funkce nesvědčí o tom, jestli došlo k chybě, ale jestli funkce uspěla. Např. pokus o vyhledání podřetězce může skončit neúspěchem, aniž by došlo k jakékoliv chybě. Chyby jako `E_WARNING` vyvolává PHP nezávisle - je to podobný koncept jako výjimky a pomocí `set_error_handler` je lze na výjimky triviálně přeložit.

  OdpovědětVymazat
 2. Netvrdím, že výjimky lze použít úplně všude. To je samozřejmě nesmysl. Např. u metody isActive() budu vrace boolean hodnotu. Výjimku bych měl ale vyhazovat např. u metody parse()
  Jak jsem psal, vadí, že funkce v PHP vracejí mixovaný typ (Boolean, jiny typ), to si nemyslím, že by byl dobrý způsob, už z důvodu přehlednosti.
  Někdy potřebuji zjistit, že pokud funkce neuspela, tak proč neuspěla a co mi říká chybová zpráva, to návratovou hodnotou false nikdy nezjistím.
  Ten tvůj způsob samozřejmě možný je, ale otázkou zase zůstává, zda budu u všech metod vyhazovat výjimky, nebo je ručně upravovat, já nevím, přijde mi, že tohle by mělo být navrženo už od tvůrců jazyka a nikoli tak, abych to musel pracně definovat.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si v IT vydělat hodně peněz?

Na začátek by bylo dobré, abych objasnil samotný titulek, který může na někoho působit jako červený hadr. Článek nebude o obecných pravidlech, ale bude vyprávět můj vlastní příběh, na kterém vám zkusím ukázat, jak se dá docílit úspěchu, či alespoň správně nastartovat svojí vlastní kariéru v IT.

I když se z názvu článku dá dedukovat, že se vše bude točit kolem peněz, není tomu tak. Alespoň ze dvou třetin určitě ne. Ale to už předbíhám, pojďme to raději vzít hezky popořadě...

Kdybychom měli mluvit o roce 2017 jako o přelomové době, nejspíše to nebude pravda. I když pro někoho to může být rok plný úspěchů a štěstí v podobě narození zdravých dětí, svatby či první velké lásky, tak z pohledu lidstva se jedná o rok, který jen kopíruje předešlé a v oblasti technologií nás posouvá stejným tempem jako rok předtím.

Jsem naprosto přesvědčen o tom, že i když se současná doba tak nenazývá, tak prožíváme dobu, která jednou bude označena za revoluční, a to zejména díky vynálezu internetu, který je s…

Jak by se firmy neměly chovat k programátorům?

Každý, kdo pracuje v IT oboru, se jistě již setkal s různými „geniálními nápady“, od kterých si firma slibovala zlepšení produktivity či snížení nákladů. Ať už je to zavedení agilních principů, striktní kontrola práce či zavedení nové a skvělé metodiky, o které si „šéf“ přečetl včera na internetu. Jsou z toho skutečně tak nadšení i samotní vývojáři? A bude nový nápad fungovat?
K napsání tohoto článku mě navedly různé programátorské diskuze, kde si lidé stěžovali na firmu, kde pracují. Příklady, které zde uvedu, jsou z reálné praxe. Ať už jsem je zažil jako řadový programátor, či jako šéf týmu.
I když je poptávka po programátorech tak vysoká, že Vás headhunteři nahánějí i ve chvílích, kdy o to opravdu nestojíte, tak i přes to je mnoho lidí, kteří se bojí opustit svoje současné zaměstnání.
Čeho se nejčastěji bojíme? Je to samozřejmě nejistota, kterou si často omlouváme větami jako: „Tady mám své pohodlí, co když to jinde mít nebudu?“ nebo „I když mě to v práci štve a nebaví, tak mě ale…

Jak jsem technologicky postavil startup

Tento příběh pojednává o technologiích, nástrojích a vůbec o všem, co jsem potřeboval k tomu, abych byl schopen, postavit startup na zelené louce.

Každý správný příběh začíná stejně: "Jednou jsem...."

Kapitola první: Nápad
Jednou jsem se setkal s člověkem, který měl nápad na produkt, který se v průmyslu zatím nevyskytuje. I přes prvotní skepsi, kdy jsem si říkal: "Tohle už přeci dávno v průmyslu existuje, ne?", jsem došel ke zjištění, že nikoli.

Tím jsem se dostal ke svému prvnímu poučení. Průmysl je technologicky dost zabržděný. Osobně se domnívám, že těch důvodů, proč tomu tak je, je několik. Za prvé je to fakt, že většina lidí, kteří se pohybují v tomto odvětví jsou často konzervativní a za správné považují pouze léty osvědčené věci. Druhým důvodem je to, že jakákoli změna znamená riziko. Ať už z pohledu finanční ztráty tak i z pohledu stability výroby. No a třetím a nejzásadnějším důvodem je to, že ač zde máme spousty technologických vymožeností, narážíme na to,…