Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z duben, 2007

Java EE5 - stand-alone client

V minulém článku jsem nastínil, jakým způsobem se dá vyvíjet enterprise aplikace psaná v Jave. Samozřejmostí je využití různých metodik, podle kterých se řídí celý vývojový tým. Dříve, než mohu řešit rozsáhlé aplikace, musím ovšem míti dostatek zkušeností a znalostí. Já se chci více zaměřit na menší problémy, na které začátečník (stejně jako já) může narazit.

Budu předpokládat, že máte již základní znalosti o tom, co je to EJB, JPA a k čemu jsou enterprise aplikace určeny. Pokud by někdo hledal zdroj informací, osobně doporučuji tento tutoriál. Samotné čtení není nijak náročné. Předpokladem je základní znalost OOP, Javy, popřípadě databázových systémů typu Oracle, MySQL, .....

Osobně jsem si po přečtení celého tutoriálu udělal obrázek o tom, co je to vlastně Java EE 5 a k jakým účelům mohu něco tak rozsáhlého využít. V dnešní době je velký boom webových aplikací, které na nás srší ze všech stran. U samotné Javy se domnívám, že to není zrovna nejjednodušší oblast, kterou by se mělo začí…

Java EE 5 - začátky aneb konec PHP

Každý, kdo začně blíže studovat Java EE5, získá celkový přehled o tom, jak je Java rozdělena do několika vstev. Společně s tím, ale vyvstane spoustu otázek, jak provést to či ono. Některé věci totiž nejsou úplně zřejmé a pokud chci tvořit projekt, který bude provázán s dalšími vrstvami, dostanu se dost často do potíží s nastavením a vůbec spuštěním jednotlivých částí.

Na začátku je důležité si zvolit správnou technologii. Pokud zvolím Javu budu muset řešit další věc a tou je její ohromné množství frameworků. Osobně jsem toto vyřešil tak, že se držím (pokud je to jen možné) standardů SUNu.

Takže co je cílem: Vytvořit intranetovou aplikaci, která bude pokrývat požadavky firmy. Od výrobních procesů, přes ekonomické záležitosti až po různé schvalovací procesy. Klientem bude webová či desktopová aplikace. Ve chvíli, kdy potřebuji komunikovat se sériovým portem, musím volit desktop. Když budu řešit výpis sestav, použiji zase webovou aplikaci. Obě tyto aplikace musejí míti stejnou základnu (da…

PDT a OOP

Každý, kdo chce efektivně pracovat s objekty, musí použít nástroj, který mu umožní automaticky doplňovat potřebné informace. Jinými slovy, použije nějaké IDE, které usnadní práci při psaní kódu.

Když si představím, že vytvořím objekt, který obsahuje několik metod, rád bych tyto metody rovnou volal. U jazyků, které dodržují striktně typovou kontrolu, je to jednoduché. Každý parametr metody musí mít typové označení, stejně tak návratová hodnota. U PHP je situace o dost horší. Jediné, co mi samotné PHP umožňuje je, že u parametru metody mohu definovat o jaký typ objektu se jedná. Navíc jsem omezen pouze na objekty a pole.
Jenže metody mi často vrací další objekty a tyto objekty někde dál používám. Samotný plugin od ZENDu (PHP Development Tool = PDT) na to jde od lesa. Dovolí mi používat komentáře, ve kterých si jasně definuji, o jaký typ se vlastně jedná. Lepší než další povídání bude ukázka.

class TridaA {
public function foo() {}
}
class TridaB {
private $tridaA;
public functio…

JSF & Facelets

Samotné JavaServer Faces (JSF) je ve své podstatě jednoduchý framework na view vrstvu, který komunikuje pomocí Backing Beans. JSF v žádném případě neruší metodiky JSP-Servletů, pouze je potlačuje ve prospěch vývojářů a snaží se nabídnout alternativu pomocí JSF.

V JSF je několik vlastností (zejména uvnitř faces-config.xml), které jistě stojí za to prozkoumat:

Navigace
Lokalizace a vlastní definice messages
Definice managed-beans (request, session) ...
Psaní HTML komponent v pomocí jsf/html
Tvorba vlastních UI komponent


Pro vývojáře, kteří mají s podobnými typy frameworků již zkušenosti, jistě není problém se JSF doučit. Ve chvíli, kdy je pro Vás jsp-servlet nový pojem, doporučuji rovnou začít na JSF. Samotná metodika Vás nakonec stejně donutí se jsp-servlety částečně doučit.

Když to vezmu do důsledků, tak jako vývojář v PHP jsem měl k jakýmkoliv frameworkům odpor. Ne snad z toho důvodu, že bych si raději všechno psal sám, ale z toho důvodu, že jsem nikdy nevěřil, že ten či onen framework bude…