Přeskočit na hlavní obsah

Facebook vs Google - zlo vs zlo

Vždy mě bavilo pozorovat firmy jako je Facebook, Google, Twitter či Amazon. Za poslední dvě dekády se tyto firmy dokázaly dostat na vrchol a ukázat světu, že i při minimálních nákladech lze rozjet miliardový byznys.

V každém desetiletí lze najít firmu, která jako štika propluje kolem zkostnatělých molochů a prodere se na vrchol. Povedlo se to Applu, Microsoftu, Googlu a i Facebooku. Všechny tyto společnosti spojuje to, že jako mladá začínající firma si zvolili novou cestu, kterou do té doby nikdo neprozkoumal. Ať už to byli osobní počítače, operační systém pro všechny či sociální síť. Na začátku vždy vzbuzovali spíše úsměv na tvářích velkých IT gigantů, kteří jejich snahu viděli jako slepou uličku.

V dnešní době snad již nikdo nepochybuje o tom, že v dalším desetiletí se objeví jiná dravá ryba, která se opět prožene kolem velkých žraloků a získá své prvenství. Než k tomu ovšem dojde, budeme si muset vystačit s tím, co zde máme.

I když se dnes dá mluvit o jakési renezanci Microsoftu (díky změně vedení), která je viditelná jak v podobě snahy otevřít .NET či ve snaze začít chápat Windows jako službu, tak spíše se chci zaměřit na další dva velké hráče, které považuji za firmy udávající IT trend.

Facebook a Google

Facebook není jen místo, kde se dá povídat s kamarády. Google není jen internetový vyhledávač. Kdokoli, kdo se kdy více zajímal o IT a o to, co tyto firmy skutečně dělají, tak ví, že jejich snaha dávno převyšuje jejich původní cíl. Facebook, stejně jako Google, mají totiž ambice stát se hlavní entitou internetu a tím v podstatě internet pohltit.

Google k tomuto účelu používá různé služby, které lidem servíruje až pod nos. Díky androidu je to v podstatě ekosystém, ve kterém si lze vytvořit svůj vlastní svět.

Facebook má tuto roli o dost jednodušší. Díky pohlcení lidstva do sociální sítě má k dispozici vlastní univerzum, ve kterém si sám může určovat pravidla.

Temná strana

Každý asi očekává, že zde budu psát o tom, jak jsou tyto firmy nebezpečné z pohledu soukromí. Jistě by to byla pravda, ale jako člověk, který je zaměřen víc technicky si odpustím filozofování o tom, kde je ona míra ztráty soukromí. Osobně si myslím, že tu si každý musí a hlavně stále ještě může (i když už dost pracně), zvolit sám.

Na těchto firmách mi vadí jiná věc.

Temná strana Googlu

Google si za poslední dobu vybudoval dost špatnou pověst, co se týče poskytování nových technologií a služeb. Zvolit si Google jako hlavního technologického vendora je asi to samé jako vsadit na chrtí závody. Mnoho firem by mi jistě dalo za pravdu, když si zvolili Dart, GWT či Angular 1 jako hlavní technologii. Google má totiž tu úžasnou vlastnost, že pro něj není problém "zaříznout" cokoli, co se mu jednoduše nelíbí či nehodí. Stejně jako jejich služby, které mnozí využívali. Buď je Google zruší či změní tak, že se jedná o naprosto jinou věc.

Osobně bych byl více než opatrný v tom, jakou technologii od Googlu použít. A pokud někdo argumentuje: "Ale však za tím stojí velký Google", tak se na to dá odvědit pouze: "No právě proto".

Temná strana Facebooku

Facebook je z pohledu IT o dost mladší firma, která ovšem chytla ještě horší manýry než jaké má Google se svým: "Rušíme službu". Facebook totiž dělá něco mnohem horšího....
Jak jsem již uvedl, Facebook pohltil lidstvo do sociální sítě. Díky tomu získal jednu úžasnou věc a to je "institucionalizace". Všichni jsme díky Facebooku "popsatelní". Tohoto fenoménu začalo využívat mnoho dalších firem, kteří svůj byznys postavili na tom, že mají vše na dlani. Mají možnost získat informaci o tom kdo jste, s kým se přátelíte, co máte rádi, apod.
Jistě si každý dovede představit k čemu se toto dá využít. Cílená reklama, lidské zdroje pro velké společnosti, apod. Aplikací, které využívají Facebook API je dnes snad víc než jakéhokoli jiného softwaru. Jenže to se Facebooku až tolik nelíbilo. Ono by totiž mohlo dojít k tomu, že by někdo mohl získat příliš mnoho informací a vytvořit vlastní službu, která by se teoreticky mohla stát konkurencí pro služby Facebooku. A tak se Mark Zuckerberg, pod trapně výmluvnou větou: "Zlepšujeme bezpečnost", rozhodl, že přestanou poskytovat informace třetím stranám. A to do takové míry, že mnoho společností musí hledat jiný model svého podnikání či úplně skončit. Pokud se někdo domnívá, že lze dnes napsat aplikaci pro Facebook Chat, získat seznam přátel, apod, tak ho musím zklamat. Facebook veškeré toto API zrušil. V případě chatu to vyřešil tak, že ho transformoval do něčeho, co nazývají Messenger, který má vlastní ekosystém a pokud někdo chce využít Messenger, tak už nikoli jako vlastní službu, ale jako službu, která běží uvnitř Messengeru. V případě samotného Facebook API, které poskytovalo mnoho informací pro další služby, tak zde jste omezeni tak, že přestalo dávat smysl psát aplikace využívající jejich API.

Větší zlo

Hledat větší zlo mezi těmito molochy lze asi dost těžko. Nicméně, za mě je to určitě Facebook, protože v případě Googlu má člověk vždy možnost své aplikace dále provozovat či přepsat. V případě Facebooku máte prostě jednoduše smůlu. Facebook má jistě mnohem větší ambice pohltit internet a způsob, kterým se pustili do boje o prvenství je dost barbarské. Pokud chceš využívat Facebook, tak pouze uvnitř jejich světa, nikoli jinde. Doufám, že díky tomuto kroku se dostanou do stavu, kdy vznikne trend opustit tento ostrov a přejít zpět na propojený kontinent. Pokud se ovšem dřív neobjeví nová štika v řece....

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si v IT vydělat hodně peněz?

Na začátek by bylo dobré, abych objasnil samotný titulek, který může na někoho působit jako červený hadr. Článek nebude o obecných pravidlech, ale bude vyprávět můj vlastní příběh, na kterém vám zkusím ukázat, jak se dá docílit úspěchu, či alespoň správně nastartovat svojí vlastní kariéru v IT.

I když se z názvu článku dá dedukovat, že se vše bude točit kolem peněz, není tomu tak. Alespoň ze dvou třetin určitě ne. Ale to už předbíhám, pojďme to raději vzít hezky popořadě...

Kdybychom měli mluvit o roce 2017 jako o přelomové době, nejspíše to nebude pravda. I když pro někoho to může být rok plný úspěchů a štěstí v podobě narození zdravých dětí, svatby či první velké lásky, tak z pohledu lidstva se jedná o rok, který jen kopíruje předešlé a v oblasti technologií nás posouvá stejným tempem jako rok předtím.

Jsem naprosto přesvědčen o tom, že i když se současná doba tak nenazývá, tak prožíváme dobu, která jednou bude označena za revoluční, a to zejména díky vynálezu internetu, který je s…

Jak by se firmy neměly chovat k programátorům?

Každý, kdo pracuje v IT oboru, se jistě již setkal s různými „geniálními nápady“, od kterých si firma slibovala zlepšení produktivity či snížení nákladů. Ať už je to zavedení agilních principů, striktní kontrola práce či zavedení nové a skvělé metodiky, o které si „šéf“ přečetl včera na internetu. Jsou z toho skutečně tak nadšení i samotní vývojáři? A bude nový nápad fungovat?
K napsání tohoto článku mě navedly různé programátorské diskuze, kde si lidé stěžovali na firmu, kde pracují. Příklady, které zde uvedu, jsou z reálné praxe. Ať už jsem je zažil jako řadový programátor, či jako šéf týmu.
I když je poptávka po programátorech tak vysoká, že Vás headhunteři nahánějí i ve chvílích, kdy o to opravdu nestojíte, tak i přes to je mnoho lidí, kteří se bojí opustit svoje současné zaměstnání.
Čeho se nejčastěji bojíme? Je to samozřejmě nejistota, kterou si často omlouváme větami jako: „Tady mám své pohodlí, co když to jinde mít nebudu?“ nebo „I když mě to v práci štve a nebaví, tak mě ale…

Jak jsem technologicky postavil startup

Tento příběh pojednává o technologiích, nástrojích a vůbec o všem, co jsem potřeboval k tomu, abych byl schopen, postavit startup na zelené louce.

Každý správný příběh začíná stejně: "Jednou jsem...."

Kapitola první: Nápad
Jednou jsem se setkal s člověkem, který měl nápad na produkt, který se v průmyslu zatím nevyskytuje. I přes prvotní skepsi, kdy jsem si říkal: "Tohle už přeci dávno v průmyslu existuje, ne?", jsem došel ke zjištění, že nikoli.

Tím jsem se dostal ke svému prvnímu poučení. Průmysl je technologicky dost zabržděný. Osobně se domnívám, že těch důvodů, proč tomu tak je, je několik. Za prvé je to fakt, že většina lidí, kteří se pohybují v tomto odvětví jsou často konzervativní a za správné považují pouze léty osvědčené věci. Druhým důvodem je to, že jakákoli změna znamená riziko. Ať už z pohledu finanční ztráty tak i z pohledu stability výroby. No a třetím a nejzásadnějším důvodem je to, že ač zde máme spousty technologických vymožeností, narážíme na to,…