Přeskočit na hlavní obsah

O autorovi

Jméno: Aleš Dostál
Narozen: 21.3.1981

K programování jsem se dostal jako většina lidí. Od útlého věku jsem se zajímal o výpočetní techniku a spíše než programy používat jsem raději zkoumal jak fungují.

Od didaktiku, po první stolní PC, až k současné podobě...

Když přišel boom internetu a webových stránek, tak přišla i doba, kdy jsem našel to, co mě baví až do dnešních dnů: webové aplikace. Nejprve jsem zkoušel statické weby, do kterých jsem se pomocí CSS a Javascriptu, snažil dostat trochu života.
Později přišla na řadu další věc a to vyzkoušet trochu dynamiky. Půjčil jsem si od kamaráda knížku o PHP a začal se učit. Pravdou je, že začátky jsou vždy nejtěžší. Pochopit jak vlastně PHP funguje a co všechno je možné pomocí tohoto jazyka zplodit. Ve spojení s MySQL jsem si vytvořil svou první knihu návštěv. V té době jsem již přestal věnovat čas učení a místo toho jsem si pod lavicí četl knížku o tom, co vše bych mohl vlastně vytvořit.
Stalo se to, že jsem začal hledat práci, kde bych mohl svůj koníček uplatnit. Školu jsem opustil a nastoupil jako PHP programátor do malé společnosti, zabývající se tvorbou e-shopů na míru. Měl jsem to štěstí, že jsem jako začátečník dostal dobrou školu, a své kolegy často otravoval s nějakým problémem.
Asi po roce jsem z dané firmy odešel a nastoupil jako informatik do ČKD Kutná Hora a.s.. Po čase se z informatika stal programátor a architekt informačního systému, u kterého jsem zůstal dlouhých 9 let.
Když nastal čas se poohlédnout po nových možnostech, přešel jsem do společnosti Algotech s.r.o., kde jsem opustil svět Javy a na 9 měsíců prozkoumával svět .NETu.
Touha vrátit se k tomu, co mi je nejbližší, byla silnější. A tak jsem přijal nabídku ve firmě AspectWorks.

Díky tomu jsem si mohl vyzkoušet roli vývojáře ve společnostech jako je Nationale-Nederlanden pojišťovna či v samotném AspectWorks.

Později jsem se dostal do AirBank a.s., kde jsem vykonával roli scrum mastera. Tato pozice byla opět jedna velká zkušenost, která mě opět posunula o kus dál.

Jak plynul čas, uvědomil jsem si, že bych si opět chtěl vyzkoušet i jinou pozici. Proto jsem nakonec zvolil vlastní cestu a pustil se do startupu, ve kterém jsem dodnes.

Tato nová role sebou přináší opět nové poznání a to nejen v podobě nejistoty, ale také i v podobě zodpovědnosti, kterou to sebou přináší.

V poslední době se rád dostávám do role evangelisty javascriptových technologií a knihoven, jako je React, Node.js či GraphQL. Díky tomu jsem se dostal i do rolí jako je prezentování javascriptových technologií, či do role mentora, který se snaží programátorům jiných jazyků, ukázat krásy Reactu či samotného Node.js.

Ve volném čase si rád zahraji na elektrickou kytaru, či se vydám na cestu po velkých městech Evropy.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si v IT vydělat hodně peněz?

Na začátek by bylo dobré, abych objasnil samotný titulek, který může na někoho působit jako červený hadr. Článek nebude o obecných pravidlech, ale bude vyprávět můj vlastní příběh, na kterém vám zkusím ukázat, jak se dá docílit úspěchu, či alespoň správně nastartovat svojí vlastní kariéru v IT.

I když se z názvu článku dá dedukovat, že se vše bude točit kolem peněz, není tomu tak. Alespoň ze dvou třetin určitě ne. Ale to už předbíhám, pojďme to raději vzít hezky popořadě...

Kdybychom měli mluvit o roce 2017 jako o přelomové době, nejspíše to nebude pravda. I když pro někoho to může být rok plný úspěchů a štěstí v podobě narození zdravých dětí, svatby či první velké lásky, tak z pohledu lidstva se jedná o rok, který jen kopíruje předešlé a v oblasti technologií nás posouvá stejným tempem jako rok předtím.

Jsem naprosto přesvědčen o tom, že i když se současná doba tak nenazývá, tak prožíváme dobu, která jednou bude označena za revoluční, a to zejména díky vynálezu internetu, který je s…

Jak by se firmy neměly chovat k programátorům?

Každý, kdo pracuje v IT oboru, se jistě již setkal s různými „geniálními nápady“, od kterých si firma slibovala zlepšení produktivity či snížení nákladů. Ať už je to zavedení agilních principů, striktní kontrola práce či zavedení nové a skvělé metodiky, o které si „šéf“ přečetl včera na internetu. Jsou z toho skutečně tak nadšení i samotní vývojáři? A bude nový nápad fungovat?
K napsání tohoto článku mě navedly různé programátorské diskuze, kde si lidé stěžovali na firmu, kde pracují. Příklady, které zde uvedu, jsou z reálné praxe. Ať už jsem je zažil jako řadový programátor, či jako šéf týmu.
I když je poptávka po programátorech tak vysoká, že Vás headhunteři nahánějí i ve chvílích, kdy o to opravdu nestojíte, tak i přes to je mnoho lidí, kteří se bojí opustit svoje současné zaměstnání.
Čeho se nejčastěji bojíme? Je to samozřejmě nejistota, kterou si často omlouváme větami jako: „Tady mám své pohodlí, co když to jinde mít nebudu?“ nebo „I když mě to v práci štve a nebaví, tak mě ale…

Jak jsem technologicky postavil startup

Tento příběh pojednává o technologiích, nástrojích a vůbec o všem, co jsem potřeboval k tomu, abych byl schopen, postavit startup na zelené louce.

Každý správný příběh začíná stejně: "Jednou jsem...."

Kapitola první: Nápad
Jednou jsem se setkal s člověkem, který měl nápad na produkt, který se v průmyslu zatím nevyskytuje. I přes prvotní skepsi, kdy jsem si říkal: "Tohle už přeci dávno v průmyslu existuje, ne?", jsem došel ke zjištění, že nikoli.

Tím jsem se dostal ke svému prvnímu poučení. Průmysl je technologicky dost zabržděný. Osobně se domnívám, že těch důvodů, proč tomu tak je, je několik. Za prvé je to fakt, že většina lidí, kteří se pohybují v tomto odvětví jsou často konzervativní a za správné považují pouze léty osvědčené věci. Druhým důvodem je to, že jakákoli změna znamená riziko. Ať už z pohledu finanční ztráty tak i z pohledu stability výroby. No a třetím a nejzásadnějším důvodem je to, že ač zde máme spousty technologických vymožeností, narážíme na to,…